Rymdgymnasiet i Kiruna
Rymdgymnasiet i Kiruna

Policy och riktlinjer

Policy och riktlinjer för publicering på Rymdgymnasiets hemsida

Vi ska uppfattas politiskt neutrala. På vår hemsida publiceras våra logotyper och samverkande aktörer såsom samverkande företag (matleverantör Malmens friskola) och samverkande rymdorganisationer/företag. I övrigt publiceras inga andra symboler.
De artiklar som publiceras ska förmedla skorelaterat innehåll. De namn och bilder som publiceras ska ske i enlighet med GDPR-policyn (se separat dokument)

Insamling av information
Vi samlar in information från en person som använder vår webbplats och kontaktar oss via webbplatsens kontaktformulär. Den insamlade informationen inkluderar namn, e-postadress och ditt telefonnummer. Dessutom tar vi automatiskt emot och sparar information från dator och webbläsare, inklusive din IP-adress, uppgifter om programvara och hårdvara och den begärda sidan

Utlämnande till tredje part
Vi varken säljer, handlar, eller på annat sätt överför personligt identifierbar information till utomstående parter. Detta inkluderar inte betrodd tredjepart som hjälper oss att driva vår webbplats eller vårt företag, med kravet att dessa parter godkänner att hålla informationen konfidentiell.
Vi anser att det är nödvändigt att dela information i syfte att undersöka, förhindra eller vidta åtgärder mot illegala aktiviteter, misstänkt bedrägeri, situationer som medför en potentiell risk för en persons fysiska säkerhet, brott mot våra användarvillkor eller andra tillfällen då lagen kräver så.

Informationsskydd
Vi vidtar en rad olika säkerhetsåtgärder för att skydda dina personliga uppgifter. Endast medarbetare som ska uträtta ett specifikt jobb (t.ex. fakturering eller kundservice), får tillgång till personligt identifierbar information. De datorer/servrar som används för att lagra personligt identifierbar information lagras i en säker miljö.
Våra cookies förbättrar tillgången till vår webbplats och identifierar återkommande besökare. Dessutom förbättrar våra cookies användarupplevelsen genom att spåra och målanpassa användarens intressen. Vår användning av cookies kopplas över huvud taget inte till personligt identifierbar information på vår webbplats.

Samtycke
Genom att använda vår webbplats godkänner du vår integritetspolicy.

Rymdgymnasiet